Kazalo po Forum PD Idrija forumu Forum PD Idrija
Naš spletni kotiček

Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Članarina in zavarovanje

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Forum PD Idrija forumu -> Razno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Boris
Site Admin

Pridružen/-a: Tor Avg 2009 1:14
Kraj: Idrija

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 30, 2013 9:37 pm    Naslov sporočila: Članarina in zavarovanje Odgovori s citatom

Članarina in zavarovanje

Čist eno enostavno vprašanje:
Kdo je aktivni član društva?
Pa enostaven odgovor:
Kdor se je včlanil v društvo in ima PLAČANO ČLANARINO za tekoče leto.

Morda zgoraj navedeno tudi ne drži in lahko da kdo najde kake pravne oziroma kakršnekoli že podlage za izpodbijanje tiste trditve, bi pa to vprašanje prepustil komu drugemu. Sam sem vzel zgoraj navedeno trditev zares. In če preskočim vprašanje :
Zakaj moram plačati članarino?
Pa ne morem preskočit naslednjega:
Kaj dobim za plačano članarino?

To je pa stvar že malo bolj široka in kdaj lahko tudi resna. Malo sem prebiral, malo spraševal in nastal je ta spis, ki se ne dotika vprašanja pripadnosti društvu, ampak se navezuje predvsem na zavarovanje v primeru nesreče.

Članstvo pri PD je vezano na članstvo PZS, kjer so že postavljena določena pravila. Znesek članarine se po določenih ključih ( odvisno od kategorije članstva) deli na del, ki ostane PDju in del, ki ga dobi PZS.

Vsak član torej plača neko članarino in za tisto dobi določene ugodnosti. In dokler je ta ugodnost v obliki popustov pri določenih storitvah ( spanje v kočah, nakup opreme, sladkanje s pico špico... ) ni nobene panike – če ni članarine, ni popusta in v najslabšem primeru je pač storitev nekaj € dražja.

Bolj se pa zatakne, ko gre kaj zares narobe in smo deležni kakega reševanja in nato nosimo kake zdravstvene posledice. Tam pa ni popustov v znesku 8ih evrov, ampak lahko pride do konkretnega računa v višini nekaj tisoč €.

Na grobo obstaja nekaj vrst članstev:

KATEGORIJE članstva

Priporočena članarina 2013 v EUR

A+
polnoletna oseba - aktivni obiskovalec domačih in tujih gora z največjim obsegom ugodnosti

65,00

A
polnoletna oseba - aktivni obiskovalec domačih in tujih gora z večjim obsegom ugodnosti

55,00

B
polnoletna oseba - aktivni obiskovalec domačih in tujih gora z osnovnim obsegom ugodnosti

22,00

S+Š
srednješolec ali študent do vključno 26. leta starosti

14,00

Torej – plačam 22 ( oziroma tamladi 14 ) € in stvar je OK.
Ja, lahko je ok, ampak sledi še:

Nezgodno zavarovanje članov

Zavarovalne vsote (EUR)

Zavarovalno kritje

Člani A+

Člani A

Člani B, B1
S in Š

Člani
P in O

Nezgodna smrt (EUR)

25.000

15.000

5.500

5.500

Invalidnost (EUR)

75.000

50.000

8.500

8.500

in stroški reševanj

Zavarovalne vsote (EUR)

Zavarovalno kritje

Člani A+

Člani A

Člani B, B1
S in Š

Člani P in O

Stroški reševanja

15.000,00

10.000,00

3.000,00

3.000,00

Območje kritja

Celi svet, razen Slovenija

Evropa in Turčija, razen Slovenija

Pri nas je reševanje v gorah brezplačno ( če si poškodovan, sicer so lahko tudi težave) in zato tega reševanja to zavarovanje ne pokriva ( pokriva pa odškodnino zaradi nezgode tudi v naših gorah )
Nekoliko drugače je pa čez mejo. Tam se reševanje ponavadi plača, zneski so pa lahko hitro višji od 3000 €.

Če kdo rad prebira Planinski vestnik, ni kake hude dileme. V ceno 55 oz 65 € je všteta tudi celoletna naročnina v vrednosti 34€

Obstaja pa še kaka težava. Največja ( za koga ) je morda ta, da to zavarovanje ne plača stroškov reševanja v tujini, ampak moramo to storiti sami. Nato pa naj bi dobili povrnjeno nazaj. Tisti, ki imajo v žepu ( al pa na kartici ) nekaj tiso € se s tem ne bodo obremenjevali, ostalim bo to pomenilo eno precejšnjo težavo. Katero naj bi se baje že nekako rešilo.

In še zaključek ( moj, mi ni treba verjet )

Hodim po naših hribih
– morda bo v redu članstvo B. Se pa ne smeš toliko izgubit ali omagati, da bi te morali reševati.

Poleti bom šel malo v tujino ( Mont Blanc, Ferate v Avstriji ali Italiji, plezarija v Dolomitih...)
- najmanj A članstvo
- B plus članstvo v https://www.alpenverein.at/mitglied_werden/index.php? oziroma kaj podobnega kje drugje. Lahko tudi kak "mamamat", če kdo razpolaga z njim.

Precej hodim po hribi z družinskimi člani
– A+ bo verjetno najbolj smotrna izbira

Boli me patka za kaka društva in zavarovanja, men se ne mora zgoditi nič
– ne rabiš nič, še čelade ne, sam gasa do konca.

Razlik v teh članstvih je kar nekaj. Fino je kaj prebrati ( http://www.pzs.si/vsebina.php?pid=2 ) , ( http://www.pzs.si/faq.php?skupina_id=3 - res lepo razloženo na primerih ), ali pa vsaj koga povprašati.

Zgoraj napisane tabele so nepopolne, okvirne! Podroben in razširjeni seznam se nahaja na uradni strani PZS ( http://www.pzs.si/vsebina.php?pid=13 , http://www.pzs.si/vsebina.php?pid=79 ... )

Samo za člane PD Idrija še:http://planinsko-drustvo-idrija.si/popusti.pdf

Opozorilo: zavarovanje v okviru članstva PZS NE zajema stroškov bolnišničnega zdravljenja, zato se pred odhodom v tujino pozanimajte glede sistema kritja v državi kamor ste namenjeni.... Več o naročilu in pravicah v posamezni državi si lahko preberete na spletni strani ZZZS.

In čisto za konec:
Upam, da ni vse skupaj izpadlo kot kaka reklama. Sam sem želel čimboljši kompromis med ceno, ugodnostimi in zavarovanjem, pa sem se o tem malo pozanimal. Če komu pridejo moja mnenja prav, so tu napisana. Nisem pa prav z ničemer povezan ne s članarinami ne s temi zavarovanji in tako moje mnenje ni merodajno!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Forum PD Idrija forumu -> Razno Časovni pas GMT
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu

Uporabljamo phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
eXTReMe Tracker